Walka z zadłużeniem w Wielkiej Brytanii nie jest prosta. Konsolidacja zadłużenia jest procesem czasochłonnym, ale nie musi trwać latami i odbijać się na Twoich finansach, życiu osobistym czy zdrowiu, jeśli zastosujesz odpowiednie rozwiązanie.
W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy z powodu okoliczności, na które nie mamy wpływu, nie jesteśmy w stanie terminowo wywiązywać się z zobowiązań finansowych.
Z różnych przyczyn, od oczywistych (takich jak utrata dochodu lub pracy) po nieoczekiwane (takie jak kosztowna opieka zdrowotna, utrata mienia lub po prostu nadmierne kredytowanie).
Wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii uważa, że jeśli wrócą do Polski, będą mogli „uciec” od swoich długów. Niesłusznie – długi brytyjskie nie znikną, a wierzyciele będą ich szukać także w kraju ojczystym!
Jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie z długami w takiej sytuacji? W UK osoby posiadające długi mają do wyboru kilka opcji. Przede wszystkim rozwiązania te różnią się w zależności od tego, czy dana osoba mieszka w Szkocji, Anglii, Walii czy Irlandii Północnej.
Ponadto kryteria składania wniosków znacznie się różnią, w zależności od naszej sytuacji finansowej oraz rodzaju i ilości posiadanych zobowiązań.
IVA (Individual Voluntary Arrangement)
Jest to legalny plan konsolidacji zadłużenia, który obowiązuje przez pięć lat. Polega on na spłacie wszystkich długów w jednej miesięcznej płatności na rzecz wyznaczonego syndyka, który następnie rozdziela pieniądze pomiędzy wierzycieli.
Wysokość raty zależy wyłącznie od Twoich możliwości finansowych, które są określane na podstawie miesięcznego zestawienia dochodów/wydatków. Nie może ona być niższa niż 80 funtów.
Łączny dług musi wynosić co najmniej 5 000 funtów. Wszystkie odsetki zostaną wstrzymane, a po 5 latach reszta długu zostanie wymazana, co zapewni Ci bezpieczeństwo prawne.
Rozwiązanie zostało wprowadzone przez rząd brytyjski w 1986 roku i jest najpopularniejszą opcją w porównaniu z upadłością. Nie można z niego korzystać w przypadku takich zobowiązań, jak bieżący czynsz, utrzymanie, kredyty samochodowe czy hipoteczne (te zawsze są spłacane oddzielnie, nawet po przystąpieniu do IVA).
Szukasz pomocy z długami w UK? Sprawdź – IVA UK po polsku
Debt Management Plan
Jest to rozwiązanie podobne do IVA, ale o wiele łatwiejsze do uzyskania. Jest jednak często droższa i nie ma podstawy prawnej.
Chociaż miesięczna rata jest obliczana w taki sam sposób jak w przypadku IVA, prawie zawsze trzeba zapłacić 10% prowizji firmie zarządzającej programem DMP, która nie jest wliczona w ratę.
Nie ma minimalnego progu zadłużenia, choć jest mało prawdopodobne, by można było z niego skorzystać w przypadku długów poniżej 1000 funtów. Spłata będzie kontynuowana do momentu całkowitego spłacenia zobowiązań i nie ma pewności, że wierzyciele zatrzymają narosłe odsetki.
Nie można tego rozwiązania zastosować do zadłużeń w Councilu, HMRC, czynszu, alimentach.
Debt Relief Order
Jest to tzw. małe bankructwo obejmujące zadłużenia nie przekraczające £20000. Jest on przeznaczony dla osób, które nie mają dochodów lub mają ograniczoną zdolność do spłaty zadłużenia w wysokości do 50 funtów miesięcznie.
Jeśli przystąpisz do programu, nie będziesz mógł posiadać niczego na własność ani prowadzić samochodu. Jeśli przez 12 miesięcy Twoja sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, Twoje długi zostaną umorzone. Jeśli w najbliższej przyszłości sytuacja nie ulegnie znaczącej zmianie, należy rozważyć inne możliwości.